Investiții Importante pentru Județul Olt în Sectoarele Educație și Utilități.
Aproape13 milioane de lei au fost alocați Județului Olt, pentru investiții semnificative în infrastructura educațională și de utilități, conform unor anunțuri recente ale Ministerului Dezvoltării.
Aproape 3 milioane de lei a alocat Ministerul Dezvoltării prin Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat pentru reabilitarea integrală a școlii gimnaziale din localitatea Măgura, comuna Perieţi, județul Olt. Această investiție face parte dintr-un pachet mai amplu de aproape 40 de milioane de lei destinat consolidării seismice a patru unități de învățământ la nivel național, după cum a anunțat ministrul Cseke Attila.
Aproape 10 milioane de lei pentru extinderea rețelelor de apă și canalizare în Izbiceni. Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a semnat 11 noi contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, iar pe lista beneficiarilor se află și comuna Izbiceni din județul Olt, care va primi banii pentru extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare. Programul „Anghel Saligny” vizează modernizarea infrastructurii de bază în vederea furnizării serviciilor publice esențiale în toate comunitățile. Până în prezent, prin acest program au fost semnate peste 4252 de contracte de finanțare la nivel național, cu o valoare totală ce depășește 50 de miliarde de lei.
Aceste investiții recent aprobate demonstrează un angajament pentru îmbunătățirea infrastructurii esențiale în județul Olt, atât în sectorul educațional, cât și în cel al serviciilor de utilități.