Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a recunoscut miercuri că scandalul Nordis afectează imaginea Guvernului, dar a subliniat că din punct de vedere legal nu a văzut probleme și că, în opinia sa, premierul Marcel Ciolacu nu este vizat direct de anchetă.

„Nu are nicio legătură scandalul Nordis cu guvernul, cu coaliția, cu majoritatea. Majoritatea este funcțională și toate deciziile luate până acum au fost respectate”, a declarat Kelemen Hunor la Parlament.

Întrebat dacă ancheta DIICOT afectează percepția publică asupra Guvernului, liderul UDMR a admis că acest lucru este inevitabil.

„Da, cred că da, emoția contează. Ați văzut anul trecut ce reacții au fost după apariția informațiilor despre zborurile spre diverse destinații.”

Kelemen Hunor a precizat că nu i-a cerut explicații lui Marcel Ciolacu, argumentând că nu există dovezi legale care să implice direct premierul în scandal.

„Nu trebuie să-mi dea mie explicații. Eu nu sunt alegătorul lui Ciolacu. Din punct de vedere legal, nu am văzut nicio problemă. Din punct de vedere moral, se poate discuta.”

Președintele UDMR a exclus posibilitatea ca scandalul Nordis să influențeze șansele lui Crin Antonescu, candidatul coaliției PSD-PNL, la alegerile prezidențiale.

„Antonescu trebuie votat de cetățeni. Nu afectează în niciun fel, nici direct, nici indirect, fiindcă el nu are nicio implicație în acest scandal.”

Sursa: Newsinn

Articolul precedentSCANDAL ÎN PARLAMENT: USR ȘI AUR I-AU CERUT DEMISIA LUI CIOLACU ÎN TIMPUL DEZBATERII BUGETULUI PE 2025
Articolul următorLAURA VICOL ȘI SOȚUL EI, VLADIMIR CIORBĂ, ARESTAȚI PREVENTIV ÎN DOSARUL NORDIS