Austria a învins Olanda cu 3-2 în ultimul meci al grupei D a Campionatului European de fotbal.

Austriecii au preluat conducerea încă din minutul 6, când olandezul Donyell Malen și-a trimis mingea în proprie poartă, încercând să respingă o centrare venită de la un adversar.

După pauză, chiar la prima fază de la reluarea partidei, Cody Gakpo a egalat pentru Olanda din centrarea lui Xavi Simons.

Austriecii au facut 2-1 în minutul 59, prin Romano Schmid, olandezii restabilind egalitatea în minutul 75, prin Memphis Depay. Pasa a venit de la Wout Weghorst, intrat pe teren de doar câteva minute.

Golul victoriei austriecilor a fost marcat de Marcel Sabitzer, în minutul 80, la capătul celei mai spectaculoase partide de până acum de la EURO 2024.

Franța și Olanda au remizat 1-1 în celălalt meci al grupei, în condițiile în care Polonia era deja eliminată.

Ambele goluri au fost marcate în repriza a doua, din penalty-uri, de jucători reveniți pe după accidentări.

Kylian Mbappé a deschis scorul pentru Franța în minutul 56, în vreme ce Robert Lewandowski a egalat pentru Polonia în minutul 79.

Kylian Mbappé a purtat prima oară o mască de protecție într-un meci oficial, după fractura de piramidă nazală suferită în meciul cu Austria.

Clasamentul grupei D

În urma acestor rezultate, Austria este suprinzătoarea căștigătoare a grupei D, cu 6 puncte, peste Franța, care a acumulat 5 puncte.

Olandă a adunat 4 puncte, cele mai multe acumulate până acum de o echipă care a terminat grupele EURO 2024 pe locul 3. Prin urmare, Olanda are șanse reale să meargă în optimi, alături de Austria și Franța.

Polonia a strâns un singur punct și a terminat grupa D pe ultimul loc.

Meciurile Olanda – Austria și Franța – Polonia au fost transmise LIVE TEXT de UEFA.

Articolul precedentAnglia a câștigat grupa C. S-au mai calificat în optimi Danemarca și Slovenia
Articolul următorCum se calculează salariul minim european: FORMULA din proiectul aprobat de Guvern