Fără pestă în șase localități din Olt. Două mari ferme au liber la vânzarea porcilor
22 oct. 2019, 15:33
Actualizat: 22 oct. 2019, 15:33

Porci_ca017
Articol scris de Scris de Varban Simona
21 de focare de pestă porcină din șase localități ale județului au fost stinse, au transmis astăzi veterinarii olteni. În acest moment mai sunt însă foarte multe localități afectate de boală, iar virusul a apărut recent într-o gospodărie din Grădinile și pe un fond de vânătoare din Dăneasa.
Pesta porcină africană afectează în prezent 19 localități din Olt, numărul focarelor active fiind de 90. Vestea bună este că în ultimele două săptămâni au fost stinse 21 de focare: 11 din comuna Sprâncenata, trei în Dăneasa, 2 la Ipotești și câte unul în Brebeni și Vârtopu.Odată cu ridicarea acestor restricții, complexele de porci din Radomirești și Ipotești pot livra animale către abatorizare. Mai sunt însă patru complexe de porci, din Vișina, Tufeni, Negreni și Valea Mare aflate în continuare sub supraveghere strică, fiind interzisă mișcarea animalelor.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News










