SINDICATELE DIN ÎNVĂȚĂMÂNT, MITING PE 8 SEPTEMBRIE, ÎN PRIMA ZI A NOULUI AN ŞCOLAR

SINDICATELE DIN ÎNVĂȚĂMÂNT, MITING PE 8 SEPTEMBRIE, ÎN PRIMA ZI A NOULUI AN ŞCOLAR
Peste 30 de mii de sindicaliști vor fi în stradă la miting
Nu există reduceri în bugetul Ministerului Educaţiei, dar dacă nu se iau măsurile anunţate pentru acoperirea cheltuielilor până la sfârşitul anului este nevoie de o suplimentare de circa două miliarde de lei - se precizează într-un comunicat.
Ministrul Daniel David s-a întâlnit luni cu reprezentanţii sindicatelor din învăţământ, care protestează de mai multe zile în Capitală. Sindicaliştii îi cer demisia şi spun că măsurile care îi afectează au fost luate fără să se facă un studiu de impact şi că Guvernul provoacă o criză fără precedent în ultimii 35 de ani în învăţământ.
Sindicatele ameninţă că pe 8 septembrie, în prima zi a noului an şcolar, peste 30 de mii de membri vor fi în stradă la un miting.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:35 - Un bărbat a murit, după ce a fost lovit de un acoperiș prăbușit în Vaslui - VIDEO
- 16:18 - Drona prăbușită în Tulcea dispunea de încărcătură explozivă. Reacția MApN
- 14:30 - Vântul puternic face prăpăd în nordul și estul României: copaci doborâți, acoperișuri smulse și mașini avariate - VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














