Sinucidere la Spitalul Slatina. Un pacient s-a aruncat în gol de la etajul cinci

Sinucidere la Spitalul Slatina. Un pacient s-a aruncat în gol de la etajul cinci
Reprezentanţii spitalului au precizat că pacientul nu era cunoscut cu antecedente psihiatrice
Un pacient în vârstă de 76 de ani, din comuna olteană Schitu, a murit după ce, joi, s-a aruncat de la etajul cinci al Secţiei de Cardiologie, unde era internat.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Olt, Alexandra Dicu, a declarat că evenimentul s-a produs în jurul orei 9.30.
„La data de 7 mai 2020, in jurul orei 09.30, Politia Municipiului Slatina a fost sesizată telefonic despre faptul un pacient al spitalului, in vârsta de 76 de ani, din comuna Schitu, judetul Olt, s-ar fi aruncat de la etajul V al sectiei in care era internat. Acesta si-a pierdut viața în urma impactului. Echipa operativă din cadrul Poliției municipiului Slatina efectuează cercetări pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs evenimentul”, a declarat Alexandra Dicu.
Potrivit unui comunicat remis de Spitalul Slatina, bărbatul s-a aruncat de pe geamul salonului în care era internat, în cadrul secției Cardiologie, la etajul 5 al Corpului Central al Spitalului Județean de Urgență Slatina.
„Pacientul a fost transportat de urgență în UPU Slatina, unde s-au efectuat procedurile de resuscitare, care nu au avut succes, fiind pronunțat decesul la ora de 9.50. Pacientul era internat în SJU Slatina din data de 02.05.2020, cu diagnosticul de anevrism aortă ascendentă, hipertensiune arterială și insuficiență cardiacă, starea pacientului fiind ameliorată la data incidentului”, se arată în comunicatul citat.
Reprezentanţii spitalului au precizat că pacientul nu era cunoscut cu antecedente psihiatrice.
Citește și:
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News











