Vine asfaltul pe Dinu Lipatti

lipatti
Asfaltarea străzii Dinu Lipatti, din Slatina, începe în câteva zile, anunță reprezentanții Direcției Administrarea Străzilor și Iluminatului Public (DASIP). Toate celelalte lucrări, care presupuneau decopertarea asfaltului vechi de pe carosabil și refacerea trotuarelor au fost finalizate.
Lucrările de modernizare a străzii Dinu Lipatti, din partea de jos a orașului, se apropie de final. De la sfârșitul lui septembrie și până acum, muncitorii și utilajele au lucrat la pregătirea carosabilului pentru reasfaltare, la amplasarea de noi borduri și la refacerea trotuarelor. Următoarea etapă este turnarea noului strat de asfalt. „În câteva zile va începe turnarea asfaltului și sperăm ca în două săptămâni să încheiem această operațiune. Mai rămân apoi de executat finisajele și ridicarea gurilor de canalizare”, a spus Daniel Murguleț, șef birou în cadrul DASIP Slatina.Investiția a inclus refacerea a aproximativ 2.900 metri pătrați de trotuare și 4.500 de metri pătrați de carosabil, costurile fiind de aproximativ 680.000 lei fără TVA.La startul lucrărilor, constructorul a anunțat că totul se va termina până la sfârșitul anului.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News










