Primăria Slatina a atras fonduri europene de peste 8 milioane lei pentru modernizarea infrastructurii rutiere

Primăria Slatina a atras fonduri europene de peste 8 milioane lei pentru modernizarea infrastructurii rutiere
Investiția vizează străzile Văilor şi Vintilă Vodă
Municipalitatea slătineană pune accent pe dezvoltarea transportului public urban și a infrastructurii necesare, precum și pe crearea de piste pentru biciclete, considerând că eficiența și confortul deplasării sunt prioritare.
Proiectul pentru modernizarea străzilor pe care circulă transportul public şi dezvoltarea infrastructurii pietonale, implementat de Primăria Municipiului Slatina în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, are o valoare de aproximativ 8,3 milioane de lei și o finanțare nerambursabilă de 4,2 milioane de lei.
Investiția vizează străzile Văilor şi Vintilă Vodă și are ca obiectiv reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, eficientizarea transportului public de călători, reducerea nivelului de poluare și de zgomot generat de trafic, precum și creșterea siguranței rutiere.
„Infrastructura rutieră joacă un rol important în viaţa fiecărui slătinean. Suntem cu toţii într-o permanentă mişcare şi avem nevoie de străzi şi trotuare pe care să putem circula în siguranţă, de un trafic fluidizat. Ţinând cont de principalele nevoi de infrastructură de transport, cu fonduri europene atrase în cadrul Programului Operațional Regional, implementăm proiecte de modernizare a reţelei rutiere și reabilităm străzile”, a declarat Emil Moţ, primarul municipiului Slatina.
Sursa: Realitatea de Olt
Citește și:
- 21:54 - Declarații explozive ale lui Trump despre Iran și americani: ultimatum dur și reacții controversate
- 20:16 - Orbán renunță la acuzațiile privind Ucraina în cazul TurkStream. Serbia: explozibilii provin din SUA
- 19:33 - Mircea Lucescu, în stare critică după infarct. Medicii iau în calcul o inimă artificială
- 18:42 - Israel lovește cel mai mare complex petrochimic din Iran. Teheranul respinge condiții-cheie din planul de pace
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News










