Directorul DSVSA, după primul caz de pestă din Olt: „Nu sacrificăm porcii!”
22 nov. 2018, 16:50
Actualizat: 22 nov. 2018, 16:50

pesta
Articol scris de Scris de Varban Simona
E alertă în rândul veterinarilor și crescătorilor de porci din județ, după apariția primului caz de pestă porcină africană, la Rusănești. Populația nu trebuie să intre însă în panică, pentru că boala nu se transmite la om. Cei care dețin porcii trebuie să fie însă foarte atenți la respectarea măsurilor care să limiteze răspândirea virusului.
Reprezentanții Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor așteaptă de la laboratorul central din București confirmarea virusului pestei porcine africane, pentru a decide ce măsuri suplimentare se impun. „Mesajul pentru populație este acela că trebuie să țină cont de toate informațiile pe care le-am pus deja la dispoziția tuturor referitoare la restricțiile care se impun în această situație. Nu vom trece la sacrificarea porcilor din Rusănești. Așteptăm verdictul final de la București, pe care sperăm să îl primim mâine după amiază, iar apoi vom decide ce e de făcut în continuare, pentru a preveni răspândirea virusului”, a spus directorul DSVSA Olt.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News










