Elevii de 10 ai Oltului, premiaţi

Elevii de 10 ai Oltului, premiaţi
Premiile au constat în câte 1.000 de lei pentru cei cinci absolvenţi de clasa a VIII-a şi în câte 3.000 lei pentru absolvenţii de liceu
Elevii olteni care au obţinut nota maximă la Evaluarea Naţională şi la examenul de Bacalaureat au fost premiaţi, miercuri, la Inspectoratul Şcolar.
Premiile au constat în câte 1.000 de lei pentru cei cinci absolvenţi de clasa a VIII-a şi în câte 3.000 lei pentru absolvenţii de liceu.
„Ne aflăm într-un moment fericit pentru câţiva dintre copiii noştri: cinci elevi care au obţinut media zece la examenul de Evaluare Naţională şi doi care au obţinut media zece la examenul de bacalaureat. Personal, mi-aş fi dorit să fie mai mulţi elevi mai ales că pe lângă faptul că primesc o sumă de bani motivantă, acest lucru demonstrează şi că avem elevi care pun accentul pe învăţătură. Într-o perioadă în care învăţatul a devenit oarecum în plan secund din cauza pandemiei, elevii noştri ne demonstrează că unul dintre remediile împotriva pandemiei este şi acela al ambiţiei pentur a demonstra că au învăţat, pentru a-i face mândri de rezultatele lor atât pe părinţi, cât şi pe profesori”, a declarat inspectorul şcolar general al ISJ Olt, Victor Iacobescu.
Absolvenţii de clasa a VIII-a premiaţi sunt următorii: Maria Cristina Boţogan (Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina), Francesca Alexandra Constantin (Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina), Alexandra Maria Mogoşanu (Şcoala Gimnazială „Vlaicu Vodă” Slatina) şi Radu Constantin Rotea (Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina).
Performerii de la Bacalaureat sunt: Anamaria Daniela Niculae (Liceul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu” Scorniceşti) şi Rafaela Alexia Quirini (Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal).
Sursa: Realitatea de Olt
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










