Stănescu: „Eu cred că PSD va avea un candidat la prezidenţiale; preşedintele partidului“

stanescu
Senatorul Paul Stănescu, liderul PSD Olt, a declarat că PSD va avea candidat propriu la alegerile prezidenţiale, adăugând că există o cutumă potrivit căreia acesta trebuie să fie preşedintele partidului.
Stănescu spune că o decizie cu privire la prezidenţiabilul PSD va fi luată, cel mai probabil, după europarlamentare.„Desemnarea candidatului de la prezidenţiale va fi o decizie a forurilor Partidului Social Democrat. Eu cred că PSD va avea un candidat. Aşa cum ştiţi, de fiecare dată, candidatul PSD a fost preşedintele partidului. Probabil că, în cel mai scurt timp, se va lua o decizie, dar după câte înţeleg acest lucru se va stabili, după alegerile europarlamentare”, a afirmat social-democratul.Paul Stănescu a îndemnat la răbdare în ceea ce priveşte luarea acestei decizii.„Mă puneţi să fac presupuneri. Haideţi să avem răbdare cu toţii. Lucrurile se pot schimba, este o dinamică politică, aşa că e greu să mă pronunţ. De fiecare dată, şi eu am susţinut ca partidul din care fac parte să aibă candidatul propriu, cu toate că am o relaţie bună cu Călin Popescu Tăriceanu. Trebuie să cântărim foarte bine aceste lucruri”, a conchis senatorul.
Citește și:
- 15:05 - Nicușor Dan, victimă în propriul anturaj? Ion Cristoiu explică cine i-a „vândut” președintelui iluzia unui succes american
- 11:35 - „Prim-ministrul” Nicușor Dan și rezista de la Externe, gafe pe linie
- 11:24 - Atac cu drone și rachete asupra unei uzine strategice din Rusia
- 10:59 - Marco Rubio ar putea veni la București în acest an - SURSE
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News











