ANM: COD GALBEN DE INSTABILITATE ATMOSFERICĂ ÎN VESTUL ȚĂRII

ANM: COD GALBEN DE INSTABILITATE ATMOSFERICĂ ÎN VESTUL ȚĂRII
Intensificări ale vântului și descărcări electrice
O avertizare tip Cod galben de instabilitate atmosferică a fost emis de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) în Banat, Crişana, Maramureş, nord-vestul Transilvaniei şi în Carpaţii Occidentali.
Avertizarea este valabilă duminică şi luni, între orele 20.00 (duminică) și 07.00 (luni), relatează Agerpres.
Seara şi noaptea, în Banat, Crişana, Maramureş, nord-vestul Transilvaniei şi în Carpaţii Occidentali vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi vijelii (rafale de 50...70 km/h) şi izolat grindină.
Conform prognozei emise de meteorologi, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi de 20...30 l/mp şi izolat de peste 40 l/mp.
Duminică, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică îndeosebi în zonele montane şi submontane pe arii restrânse, precizează ANM.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:41 - George Simion, în direct la Realitatea PLUS: ”Vrem la guvernare pentru a organiza alegeri corecte. AUR, dispus la concesii în favoarea României”
- 16:35 - Un bărbat a murit, după ce a fost lovit de un acoperiș prăbușit în Vaslui - VIDEO
- 16:18 - Drona prăbușită în Tulcea dispunea de încărcătură explozivă. Reacția MApN
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














