Olt: CJ dă bani Spitalului Slatina pentru medicamentele necesare în tratarea COVID-19

Olt: CJ dă bani Spitalului Slatina pentru medicamentele necesare în tratarea COVID-19
Medicamentele de COVID-19 sunt de aproape cinci ori mai mari decât suma alocată de Ministerul Sănătăţii pentru tot anul
Consiliul Judeţean Olt a alocat, joi, două milioane de lei către Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina, în vederea acoperirii cheltuielilor cu medicamentele pentru COVID-19.
Preşedintele CJ Olt, Marius Oprescu, a afirmat că a hotărât să iniţie acest proiect de rectificare a bugetului forului judeţean, deoarece alocările de la Guvern sunt insuficiente sau lipsesc.
„Cel mai important articol din rectificarea bugetară pe care am aprobat-o astăzi se referă la cele două milioane de lei pe care le-am dat către Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina. Având în vedere că suntem în valul patru al pandemiei, având în vedere cheltuielile foarte mari pe care le au cu medicamentele, în această perioadă, am alocat această sumă. Vrem să-i sprijinim ca să facă faţă acestor cheltuieli”, a afirmat Oprescu.
El a exemplificat că cheltuielile SJU Slatina cu medicamentele de COVID-19 sunt de aproape cinci ori mai mari decât suma alocată de Ministerul Sănătăţii pentru tot anul.
„Aşa cum bine ştiţi, suntem în continuare într-o criză de medicamente, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina, la fel ca şi celelalte spitale din ţară. De asemenea, contractul pe care spitalul îl are cu Ministerul Sănătăţii pentru decontarea cheltuielilor pe COVID-19, este vorba de 180.000 lei pe tot anul, iar cheltuilelile noastre cu medicamentele sunt undeva la 500.000 lei, pe lună. În condiţiile în care sunt în valul patru. Au fost şi perioade, astă vară, în care n-am avut niciun caz în spital şi n-am avut aceste cheltuieli. Acum suntem deja în valul patru şi cheltuielile sunt pe măsură”, a conchis Marius Oprescu.
Sursa: Realitatea de Olt
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










