PROCEDURA PENTRU DECONTAREA VACCINULUI ANTI-HPV, SIMPLIFICATĂ

PROCEDURA PENTRU DECONTAREA VACCINULUI ANTI-HPV, SIMPLIFICATĂ
Guvernul a adoptat, în ședința de vineri, o ordonanță care prevede acest lucru
Guvernul a adoptat, în ședința de vineri, o ordonanță care prevede acest lucru.
Concret: serul va putea fi eliberat prin farmacii cu circuit deschis aflate în relație contractuală cu CNAS, iar beneficiarii se vor adresa medicilor pentru administrarea acestuia, anunță Ministerul Sănătății.
Fondurile necesare pentru decontarea vaccinului anti-HPV și pentru serviciile de screening pentru cancerul de col uterin vor fi transferate de la bugetul de stat către Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate, prin intermediul Ministerului.
„Astfel, se asigură continuitatea acestor programe și un acces mai ușor al pacienților la tratamente și consultații specializate”, mai precizează reprezentanții Ministerului.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:30 - Vântul puternic face prăpăd în nordul și estul României: copaci doborâți, acoperișuri smulse și mașini avariate - VIDEO
- 11:48 - Incendiu violent în Vrancea: 11 case din lemn au fost cuprinse de flăcări. A fost emis mesaj RO-ALERT
- 10:30 - Ana Maria Păcuraru, analiza momentului: De ce nu vor iranienii să se așeze la masa negocierilor. Încep să se vadă rupturi în interiorul regimului de la Teheran
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News














