Meciul RKC Waalwijk – Ajax, întrerupt după ce portarul gazdelor s-a accidentat la cap şi a fost resuscitat pe teren

Meciul RKC Waalwijk – Ajax, întrerupt după ce portarul gazdelor s-a accidentat la cap şi a fost resuscitat pe teren
La momentul întreruperii meciului, Ajax conduce cu scorul de 3-2
Meciul dintre RKC Waalwijk şi Ajax, din campionatul olandez, a fost întrerupt, sâmbătă, în minutul 84, după ce portarul gazdelor, Etienne Vaessen, a rămas la pământ, inconştient, după un contact cu Brian Brobbey.
Jucătorii ambelor echipe au chemat doctorii, iar în jurul portarului de 28 de ani s-au pus pături şi s-a format un cordon de protecţie pe timpul intervenţiei personalului medical.
Potrivit agenţiei ANP, acesta a trebuit să fie resuscitat pe teren înainte de a fi transportat la spital.
„Este conştient, dar nu-şi aminteşte ce s-a întâmplat. Vreau să felicit echipele medicale. Medicii l-au ţinut în viaţă, deoarece nu reacţiona. Se pare că are legătură cu lovitura pe care a primit-o la cap. Aceasta l-a făcut să-şi piardă cunoştinţa”, a declarat directorul RKC, Frank van Mosselveld.
Meciul nu s-a mai reluat, după ce crainicul stadionului a anunţat că jucătorii ambelor echipe sunt în stare de şoc după cele întâmplate.
La momentul întreruperii meciului, Ajax conduce cu scorul de 3-2.
Citește și:
- 18:02 - Prezență militară masivă a SUA în România. Un nou Boeing KC-135 Stratotanker ajunge la București în plină criză în Orientul Mijlociu VIDEO
- 17:09 - România lansează Orchestra Mondială a Păcii: inițiativa lui Nicolae Voiculeț transformă muzica într-un mesaj global de unitate
- 15:21 - George Simion: „Sebi Ghiță, să îți fie rușine! Oprește loviturile asupra lui Călin Georgescu!” VIDEO
- 11:40 - Veste cumplită înainte de Paște: Mii de români, dați afară! Val de concedieri masive în prag de sărbători
Urmărește știrile Realitatea de Olt și pe Google News











